Jak usprawnić pracę przedstawiciela handlowego?

Praca przedstawiciela handlowego nie jest łatwa. Wymaga odpowiednich kwalifikacji, dużej cierpliwości i opanowania nerwów, a przede wszystkim zaawansowanych umiejętności negocjacyjnych oraz świadomego stosowania technik sprzedaży. To jest klucz do uzyskania dobrego kontaktu z klientem, a tym samym osiągnięcia sukcesu w pracy. Największym problemem okazuje się natomiast nieustanny pośpiech i notoryczny brak czasu, dlatego tak ważne jest znalezienie rozwiązania optymalizującego pracę i jej wydajność.

Trudna praca handlowca

W zasadzie większość handlowców narzeka, że musi być w ciągłym biegu, a i tak pojawiają się kłopoty z wypełnieniem wszystkich zadań wyznaczonych na dany dzień. Kilka, czasami nawet kilkanaście godzin spędzonych w samochodzie, stres oraz nieregularne posiłki marnej jakości – to wszystko sprawia, że łatwo nie tylko o wypalenie zawodowe, ale również o problemy zdrowotne.

Poprawa jakości pracy handlowca staje się więc wyjątkowo ważna z punktu widzenia firmy. W ten sposób można osiągnąć dwie rzeczy. Po pierwsze, nie będzie trzeba szukać nowego pracownika w miejsce tego, który podupadnie na zdrowiu albo psychicznie nie da rady więcej pracować. Po drugie, optymalizacja pracy przedstawiciela handlowego przełoży się na lepszą efektywność, co w konsekwencji przyniesie większe zyski firmie.

Jak usprawnić pracę przedstawiciela handlowego?

Właściciele firm, którym zależy na wysokiej wydajności pracy handlowca oraz jego zadowoleniu, powinni zainteresować się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi z zakresu zarządzania pracą. Odpowiedni program pomoże w codziennej realizacji powierzonych zadań i to bez nieustannego pośpiechu, braku czasu i stresu wywołanego niemożnością efektywnego wykonywania swoich obowiązków. Jednym z takich nowoczesnych narzędzi jest route.plus.

Korzyści z zastosowania route.plus

Wszystkie funkcje route.plus mają na celu zwiększenie wydajności pracy handlowców, a przy okazji minimalizację kosztów działalności danej firmy. Jest to możliwe dzięki redukcji ilości przejechanych kilometrów, co jednocześnie pozwala na oszczędności w wydatkach eksploatacyjnych pojazdów.

Pierwszą ciekawą funkcją jest możliwość zoptymalizowania terytoriów handlowych na podstawie bazy klientów oraz miejsca zamieszkania handlowców. W ten sposób łatwo określić idealny obszar oraz liczbę klientów dla jednego przedstawiciela handlowego.

Wyjątkowo przydatną opcją w codziennej pracy okazuje się planowanie najkorzystniejszych tras handlowców zgodnie z określonymi ograniczeniami dotyczącymi np. czasu pracy czy maksymalnej ilości odwiedzonych klientów. Narzędzie pozwala również uwzględnić dokładny harmonogram spotkań, aby uniknąć kłopotliwej sytuacji, kiedy jednego klienta odwiedza się dwa razy w tygodniu, a do drugiego nie przyjeżdża się nawet przez miesiąc. Dzięki route.plus naprawdę łatwo utworzyć trasę handlową idealnie dopasowaną do konkretnych potrzeb. Co więcej, istnieje też możliwość bieżącej modyfikacji trasy w razie jakiejś konieczności.

Narzędzie przydaje się również w podsumowaniu pracy przedstawiciela handlowego, ponieważ system gromadzi wszelkie dane z GPS-u, a ponadto informacje o przeprowadzonych spotkaniach z klientami. W ten sposób łatwo wygenerować rzetelne raporty, na podstawie których właściciel firmy może dokonać realnej oceny pracy danego pracownika.

Dodaj komentarz