Kto może zostać przedstawicielem handlowym?

Szukając odpowiedniej pracy trzeba wiedzieć, jakie posiada się predyspozycje. Najlepiej jest zebrać swoje najlepsze cechy i zadać sobie pytanie – kim chciałbym być?

Przedstawiciel handlowy to osoba, która powinna w jak najkrótszym czasie sprzedać jak najwięcej usług lub danego towaru. Musi również dbać o utrzymanie dobrych relacji z klientem. Nie jest to praca prosta i wymaga od pracownika dużego poświęcenia i umiejętności, które mogą nierzadko powodować obawy przed tym zawodem.

Jak powinien wyglądać przedstawiciel handlowy?

Jego aparycja powinna być nienaganna. Wiadomo, że mogą wystąpić różnice w wyglądzie przedstawiciela handlowego sprzedającego na przykład karmę dla kotów od handlowca, który chce sprzedać limuzynę. W obu przypadkach przedstawiciel handlowy musi jednak wyglądać dobrze, gustownie i elegancko. Być może garnitur i koszula pod krawatem nie są zawsze konieczne, jednak pewien poziom należy zachować. Poprawna aparycja zwiększa skuteczność, ponieważ łatwiej jest zaufać osobie dobrze się prezentującej, niż komuś w podartych spodniach i brudnych butach. Działa to na podświadomość odbiorcy.

Cechy indywidualne dobrego handlowca

Przede wszystkim ważna jest pewność siebie danego przedstawiciela handlowego. Dzięki niej, wzbudzamy większe zaufanie w oczach klienta. Praca handlowca polega na ciągłym kontakcie z klientem, dlatego ważna jest też otwartość i komunikatywność. Przedstawiciel handlowy powinien potrafić prowadzić negocjację, dobrze planować swój czas pracy, być odpornym na stres i wziąć poprawkę na to, że większość czasu będzie spędzał poza domem.

Na czym polega sama praca?

Przedstawiciel handlowy większość swojego czasu spędza w podróży. Często dostaje firmowy samochód i telefon, żeby móc się kontaktować i dotrzeć do danego klienta. Kiedy już dotrze, musi sprzedać to, co oferuje jego firma. Najlepiej z jak największym zyskiem.

Handlowiec musi stale analizować rynek, aby być na bieżąco z wiedzą jak pracuje konkurencja. Jeżeli firma tego nie określiła – musi dobrać grono odbiorców tak, żeby najwięcej z nich kupiło dany produkt/usługę. Przyda się tutaj zmysł do negocjacji.

Ponadto, dobry przedstawiciel handlowy nie tylko coś sprzeda, ale pozostanie w dobrej relacji ze swoimi klientami, przez co ich współpraca będzie długofalowa i przyniesie więcej korzyści dla obu stron. Handlowiec musi uparcie dążyć do celu, w przeciwnym wypadku efekty jego pracy nie będą satysfakcjonujące.

W przypadku tego zawodu wykształcenie nie gra roli, w przeciwieństwie do uzyskanego doświadczenia. Dzięki samodyscyplinie przedstawiciel będzie w stanie regularnie pisać raporty i prowadzić bazę danych klientów, co na pewno doceni pracodawca.

Dodaj komentarz